İspanya'da düzenlenen 2018 Akdeniz Oyunları başladı. Tarragona kentinde 33 disiplinde gerçekleştirilen oyunlara 26 ülkeden yaklaşık 4 bin sporcu katılacak. Türkiye, organizasyonda 345 sporcuyla madalya mücadelesi verecek.

Tarragona'da, 16 spor tesisinde yapılacak 18. Akdeniz Oyunları, 1 Temmuz'da sona erecek. Türkiye, İtalya (419 sporcu) ve İspanya'nın (396 sporcu) ardından en geniş sporcu kafilesiyle oyunlara katılan üçüncü ülke olacak.

İlk gün müsabakaları

Oyunların ilk gününde okçuluk, voleybol ve futbol branşlarında müsabakalar düzenlenecek. Okçuluk branşında, klasik yay bireyselde milli sporcularımız Aybüke Aktuna, Yasemin Ecem Anagöz, Gülnaz Büşranur Coşkun, Mete Gazoz, Fatih Bozlar ve İbrahim Ethem Gülaça, sıralama turlarında yarışacak.

Voleybolda, kadın milli takımımız Bosna Hersek, futbolda ise erkek milli takımımız Fransa ile grup maçına çıkacak.

En son Mersin ev sahipliği yaptı

Akdeniz Oyunları'nın bir önceki organizasyonu, 2013 yılında Mersin'de yapıldı. Mersin'deki oyunlarda Türk sporcular 47 altın, 43 gümüş ve 36 bronz olmak üzere toplam 126 madalya kazandı. Oyunlara İzmir 1971'in ardından ikinci kez ev sahipliği yapan Türkiye, organizasyon tarihindeki en büyük başarısını Mersin'de yakaladı.

Türkiye, oyunlar tarihindeki madalya sıralamasında ise 310 altın, 214 gümüş ve 239 bronz ile İtalya ve Fransa'nın ardından üçüncü basmakta yer alıyor.