GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI GENÇLERİ KİTAPLARLA BULUŞTURUYOR

Gençlerin kültürel yönden kendilerini geliştirebilmeleri için ücretsiz kitap dağıtımı gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu yıl içinde toplam 135 bin kitap basıp dağıtırken, bu sayının yıl sonunda 150 bine çıkarılması hedefleniyor.

6 ARALIK 2017 / GSB


Spordan sanata, eğitimden bağımlılıkla mücadeleye kadar birçok önemli alanda projeleri hayata geçiren Gençlik ve Spor Bakanlığı, ücretsiz dağıttığı kitaplarla gençlerin kitap okumasına da katkıda buluyor. Bakanlık, bu yıl içinde 135 bin kitabı gençlerle buluşturdu. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü yaptığı çalışmalarla gençler için adeta bir okuma seferberliği yürütüyor. Bakanlık, bu yıl içerisinde 48 farklı eserden 135 bin adet basarak gençlere dağıtımını sağladı. Romandan, seyahatnamelere, gezi kitaplarından, biyografilere, tiyatro metinlerinden, tarih çalışmalarına kadar birçok eser titizlikle seçilip çoğaltılarak gençlere ücretsiz olarak dağıtılıyor. 

"Rus ve Ermeni Kaynakları Işığında Ermeni Sorunu Ortaya Çıkış Süreci (1678-1914) ile “Ermeni Sorunu 1915-1923 Sömürge Savaşı” adlı eserler de Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu yıl içerisinde gençlere dağıtmak için temin ettiği eserler arasında yer alıyor.

Eğitim Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğünce, 2017 yılında gençlik merkezleri, kredi ve yurtlar kurumu (KYK) gençlik ofisleri, Mili Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar, kulüpler, yurtlar, vakıflar, sivil toplum kuruluşları (STK), kitap kafeler ve mobil gençlik merkezlerine toplam 135 bin kitap ücretsiz dağıtıldı. Bu sayının yıl sonuna kadar 150 bine çıkarılması hedefleniyor.

Ayrıca “http://yayinlar.gsb.gov.tr/” web sitesi ile mevcut yayınlar, yayınlanacak yeni eserler öğrenilebiliyor, eserlerin önemli bir kısmına da dijital kopya olarak ücretsiz olarak sahip olunabiliyor.